Digitalizace knižního fondu paměťových institucí

V zájmu záchrany, ochrany a zpřístupnění významných dokumentů z oblasti knižních fondů, které mají vazbu na historii a kulturu Moravskoslezského kraje, realizoval kraj projekt Digitalizace a ukládání dat (E‑Government Moravskoslezského kraje (II. – VI. část výzvy)), v rámci něhož byly v období 10/2012 – 10/2013 digitalizovány významné dokumenty vztahující se k Moravskoslezskému kraji, zejm. k jeho historii, kultuře, ekonomii, apod.

Výzva

Zpracování projektu digitalizace historických dokumentů, knih a archiválií včetně zpracování metadat a bibliografických dat dle standardů Národní knihovny.

Řešení

V letech 2012 a 2013 jsme se jako subdodavatel společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech, spol. s r.o., podíleli na veřejné zakázce „Digitalizace knižního fondu paměťových institucí Moravskoslezského kraje“.

Digitalizace knižního fondu v rozsahu 306 000 stran probíhala v našem DigiCentru na knižních skenerech 4DigitalBooks (robotický DL-MINI-I, poloautomatický Scan2Page) a zpracování metadat a bibliografických dat dle standardů Národní knihovny v aplikaci Scan4Book, kterou jsme vyvinuli ve spolupráci se společností AiP Safe.

Přínos

Digitalizovaný fond je k dispozici návštěvníkům Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě prostřednictvím digitální knihovny Kramerius.